pondělí, 25 duben 2016 20:50

POHÁR VĚDY – NEURON 2015

Tým Lišáci ze Dvora (6 žáků ze 6.A a 6.B) se zúčastnil 4. ročníku mezinárodní korespondenční soutěže Pohár vědy – Neuron 2015. Cílem soutěže je vést mladou generaci k zájmu o fyziku prostřednictvím zábavných úkolů. Do letošního ročníku se přihlásilo 378 týmů, tj. 3 557 soutěžících, ze 6 států (Belgie, ČR, Kanada, Slovensko, Německo, Turecko). Soutěž je rozdělena do 4 kategorií (MŠ, ZŠ 1. stupeň, ZŠ 2. stupeň, SŠ). V naší kategorii ZŠ 2. stupeň bylo 161 týmů z ČR.

 

Soutěž se skládala ze 4 kol (leden až duben), kdy každý měsíc tým bádal nad zadanými úkoly: zjišťoval nové poznatky v části výzkum, vyráběl v částech kreativita i projekt a hlavně se bavil při pokusech a zkoumání. Výsledky své měsíční práce tým zpracoval a poslal k hodnocení.

My, Lišáci ze Dvora, jsme v lednu vyrobili vlastní most pouze z plastových brček a provázku, který unesl desetinásobek svojí váhy. V únoru jsme měřili tlak vzduchu pouze s barometrem ze zavařovací sklenice, brčka a balónku. Březen byl celý o lidském těle. Experimentovali jsme se smysly, optickými klamy i s těžištěm. Zkoušeli jsme i levitaci rukou a ta nás úplně dostala. V projektu jsme se zaměřili na dech, tep a krevní tlak. Zkusili jsme měřit krevní tlak pomocí digitálního i manuálního tlakoměru a stetoskopu, kapacitu plic a vyrobili jsme i model plic z PET láhve a balonků. V dubnu jsme vymysleli svou vlastní fyzikální hračku a postavili jsme autíčko z lega s motorkem z autodráhy na baterii.

Naše čtyřměsíční práce byla odměněna celkem 360 body ze 400 možných, tj. leden 96 bodů, únor a březen 82 bodů, duben 100 bodů ze 100. Nakonec bylo ohodnoceno 113 týmů, 48 týmů mělo 0 bodů. V celkovém hodnocení naší kategorie ZŠ 2. stupeň v ČR získali Lišáci ze Dvora krásné 17. místo ze 77 hodnocených míst v pořadí. Do finále postupovaly týmy z 1. až 4. místa, ale to nám vůbec nevadilo, vždyť jsme byli v soutěži poprvé. My, Lišáci ze Dvora, jsme si experimentování a objevování užili a skvěle jsme se u toho bavili.

Tým Lišáci ze Dvora a vedoucí týmu Pavlína Keprtová