Listování (knihou)

 

Pravděpodobně většina z nás zná tu chvíli, kdy otevírá poprvé novou knihu a začíná jí listovat. Je to vábivý pocit, kdy nevíme, co nás čeká. Schovává se tam nový příběh, nové myšlenky, nebo nové ztvárnění něčeho, co jsme již potkali v jiné knize nebo filmu? Nebo je to kniha s naším oblíbeným příběhem? Krapet ohmataná, třeba s poničeným hřbetem, ale možná o to cennější. Známe její svět, tvar, vůni, ale i tak si můžeme být jisti, že v ní objevíme nová zákoutí, která jsme při první procházce minuli, nebo jsme je nepovažovali za dostatečně pozoruhodná.

Měsíc únor začali naši žáci obdobným listováním, které pro místní školy zajistilo Kulturní centrum Letohrad. Šlo o představení čtyř knih – Zahrada Jiřího Trnky, Lichožrouti Pavla Šruta, Boom! Marka Haddona a Byl jsem při tom Jerziho Kosinskeho.

Listování je projekt mladých českých herců. Rozhodli se, že formou scénického čtení a představením zásadních úryvků z knih zprostředkují divákům celý její příběh. Dělají to nesmírně poutavě. Žáci odcházejí nadšeni. Vlastně se musím opravit. Listování bylo v Letohradě pro žáky už podruhé, takže žáci přicházejí nadšeni. Je samozřejmé, že má tato akce přesah do dalšího dění ve třídách. Jde o přesah logický a žáky očekávaný. Jedno z únorových představení oslovilo například žáky 2. A tak, že pak ve škole vytvořili ve skupinách nádherná kreslená leporela s Trnkovým příběhem. Téma knihy Byl jsem při tom se zase prolnulo s tématem chování, prožívání a komunikace, což právě probíráme v občanské nauce. Osmáky zasáhl příběh člověka, který se díky náhodě a sociálním předsudkům dostal výš, než si kdy dovedl představit. A než vůbec chtěl. Je obdivuhodné, že herci dokážou vtěsnat knihu do necelé hodiny, zachytit zásadní momenty a představit příběh tak, aby s nimi divák prošel celou knihou.

Je proto na místě poděkovat nejen hercům, ale především KCL Letohrad, že pro školy tuto akci pořádá. Žákům tím nabízejí další cestu, jak objevit pro svůj život knihu. V naší škole nám takto dotvářejí i oblast čtenářské gramotnosti. Tato chvályhodná aktivita skvěle zapadá do mozaiky naší snahy, kdy prostřednictvím čtenářských dílen v každém ročníku vedeme děti ke čtení. Do školní knihovny jsme koupili texty, které jsou dětem blízké a rády se do nich začtou. Škola se také aktivně angažuje v projektu Celé Česko čte dětem. Do školní družiny chodí jednou týdně číst dětem dospělý. Každý z nich si může vybrat knihu podle svého a dětem z ní půl hodiny číst. Dále pracujeme na tom, aby se skupina žáků, kteří jsou zapojeni do projektu Čtení pomáhá, rozšířila. Zde se zároveň jedná o zajímavý charitativní projekt, kdy díky přečtené knize může dítě podpořit někoho, kdo pomoc potřebuje.

Když jsem se přišla podívat na jedno z představení Listování, byly obsazeny tak čtyři řady, možná pět. A tak mě přepadlo při Listování litování. Kvůli našim žákům a vysoké kvalitě představení věřím, že KCL příští rok nabídne tuto možnost znovu a v sále bude tentokrát plno. Nebo alespoň ne tak prázdno.

Hana Pavlíčková

 

Naposledy změněno sobota, 28 květen 2016 00:44