Preventivní program v 8. A

Ve čtvrtek, 5. prosince se zúčastnila naše třída preventivného programu s názvem Jak se nenechat podvést, který si pro nás připravil Martin Suchomel.

V průběhu tří vyučovacích hodin jsme se na různých aktivitách učili, jak je důležité ověřovat si informace z více zdrojů, abychom rozpoznali „fake news“, tedy falešné zprávy, jejichž úmyslem je především mást, dezinformovat, či manipulovat příjemce. Toto jsme si dokazovali na několika dezinformačních teoriích o potopení Titanicu nebo o 11. září 2001. Bylo až děsivé, čemu všemu jsme ochotni uvěřit.
Zajímavá byla i aktivita s vypracováním horoskopu, kdy někteří žáci dostali horoskop dle svého data narození a měli se vyjádřit, zda odpovídá jejich vlastnostem a chování. Shodně odpověděli, že vše, co je uvedeno, souhlasí. Jaké pak bylo překvapení, když zjistili, že všechny horoskopy jsou téměř stejné. Obzvlášť smutné pak bylo sledování videa o léčitelích, kde na následky jejich léčby dotyčný zemřel, protože dal pouze na jejich rady.
V závěru programu se rozvinula diskuse o tom, jak nakládat se zprávami nejen na sociálních sítích, ale v reálném životě vůbec, proč je důležité je kriticky posuzovat. V hodnocení jsme se shodli, že taková forma vzdělávání nás bavila a zároveň jsme se dozvěděli zase něco nového, praktického.

                                                                                                                                                                  Štěpán Stejskal, Jakub Halounek 8. A