Letem světem a kulaté výročí

Vždy jednou za čtyři roky se u nás uskuteční celoškolní projekt Letem světem. Letos byla akce věnována 17. listopadu 1989 a společenským změnám, které jsou s tímto datem spojeny. Vše bylo naplánováno na dva vyučovací dny – 14. a 15. listopadu.

Ve čtvrtek jsme si našimi třídními učiteli povídali o životě před rokem 1989, o totalitě, vládě jedné strany, Sametové revoluci. Tři hodiny uplynuly jako nic a my se dozvěděli mnoho zajímavých informací, které jsme neznali. Poslední dvě hodiny jsme se dívali film Občanský průkaz nebo Fair play. Mohli jsme si tedy alespoň představit, jaké to bylo žít v nesvobodě. Na závěr jsme se zamýšleli a diskutovali, jak se společenský život od Listopadu proměnil, jaké dnes máme možnosti v rozhodování o své budoucnosti oproti filmovým hrdinům.

I program pátečního dne byl velmi pestrý. Učitelé si pro nás připravili hodinové bloky s tematikou třicetiletého výročí a každá třída absolvovala tři různé bloky, například Hudbou ke svobodě, Václav Havel: disident a prezident, Cestování před a po roce 1989, Tělocvik – závod branné zdatnosti, Technika před třiceti lety, Slovenština a ruština – cizí jazyky, Dobový komiks Strážci nebo ve výtvarném duchu Osobnosti a symboly roku 1989.

My, osmáci, jsme prvních šedesát minut věnovali osobnosti Václava Havla a dozvěděli se mnoho nového o jeho disidentské činnosti. Další hodinu jsme si povídali o technice. Překvapilo nás, že většina počítačů a rádií se kupovala za bony. Prima bylo hraní hry Super Mario. Závěrečná hodina patřila hudbě v době normalizace. Poslouchali jsme písně Marty Kubišové, Karla Kryla a společně zpívali. Než jsme se všichni rozutekli na oběd nebo domů, zhodnotili jsme průběh obou projektových dnů a shodli se, že takto netradičně pojatá výuka nás bavila.

Veronika Vavřínová, Karolína Novotná, 8. A