Tři dny pro tři parlamenty

V posledních dvou letech, vždy počátkem října, vyráží náš nově zvolený žákovský parlament na stmelovací pobyt.

Letos bylo vše trochu jinak. Od 2. do 4. října se uskutečnil adaptační pobyt hned tří žákovských parlamentů. Do Deštného v Orlických horách kromě nás dorazili i zástupci z Jablonného nad Orlicí a Červené Vody. Celkem 55 dětí, jejich vedoucích a lektorů z CEDU (Centra pro demokratické myšlení) našlo příjemné zázemí pro společné aktivity v hotelu Alba a jeho okolí. Zajistit finančně pro tolik účastníků ubytování, jídlo a lektory není zrovna lehká záležitost. To vše se ale podařilo organizátorkám z MAS Orlicko, kterým moc děkujeme.

Třídenní program lektoři sestavili tak, abychom se některých činností účastnili všichni, jiné bloky byly zaměřeny na práci v rámci jednotlivých parlamentů. Cílů adaptačního pobytu pro nás z Letohradu bylo hned několik: lépe se poznat, naučit se spolupracovat, respektovat sebe i ostatní, rozdělit si role v parlamentu a dohodnout se, jak je budeme zodpovědně naplňovat. Inspirací pro nás byly vzájemné prezentace o parlamentech, jejich činnosti, fungování, podmínkách a plánech do budoucna.

Pracovali jsme od rána – po rozcvičce a báječné snídani – do noci. U společného večerního hodnocení už někteří usínali únavou. Nutno říci, že všichni jsme se u společných her bavili, i když nám počasí nepřálo, byla zima a skoro pořád pršelo. Pohodlí hotelu, dobré jídlo a teplý čaj nám vždy zlepšily náladu. Získali jsme tu nové kamarády, dozvěděli se i něco o sobě a připravili si podklady, čemu se chceme v letošním roce v parlamentu věnovat.

Víme, že většina letohradských parlamenťáků se těší na příští rok, kdy se společný adapťák bude opět konat na stejném místě se stejnými instruktory. My budeme moci posoudit, do jaké míry se nám podařilo splnit, co jsme si předsevzali. A jako bonus proběhne oblíbená hra Bitva pěti armád.

Robin Tipelt, Vojtěch Doleček, zástupci parlamentu z 8. A