Zábavná technika

V letošním roce se žáci druhého stupně budou moci opět zúčastnit kroužku robotiky, který se koná každou středu odpoledne. Vede jej pan Tomáš Jukl, který již desátým rokem pracuje pro OEZ Letohrad, v současné době na pozici Vedoucího plánování technologie. My jsme pana Tomáše trochu vyzpovídali.

Co vás vedlo k tomu začít s robotikou?

Samotného mě to baví. Pokud si chce chlap i v dospělosti hrát jako malej kluk, schová se obvykle za to, že vede kroužek pro děti. A teď vážně - hlavním cílem je nasměrovat mládež k technice a smysluplnějšímu využívání počítačů. Sám jsem na základce chodil do podobného kroužku a moc mě to bavilo. Ono je to totiž hlavně o programování. Ta stavebnice robota to ale dělá pro děti podstatně zajímavější, hravější a to přiláká víc zájemců. Taky zde musím zmínit svého dědečka, který byl rovněž technik jako já a po dlouhá léta vedl podobný kroužek pro mládež.

Proč jste se rozhodl vést kroužek na základní škole a ne na střední škole?

Jednak si myslím, že čím dříve žáci poznají, že počítač nebo telefon není jenom na hraní, tím lépe. Navíc žáci základky jsou tvárnější a ještě nemají zcela jasno, na jakou střední školu jít. Věřím, že třeba i pozitivní zážitek z kroužku robotiky může být pro mnoho z nich motivací jít studovat techniku.

Jak dlouho se tomu věnujete?

Od minulého školního roku, kdy jsme začali až v pololetí s žáky 8. třídy. V tomto školním roce už běží kroužek pro žáky 7., 8. a 9. tříd.

Co Vás na tom baví?

Sám mám techniku moc rád a baví mě ji nejen dělat, ale také rád technické věci vysvětluji druhým. Snad to i trochu umím. Baví mě přípravy na kroužek, kdy doma vymýšlím úlohy a zadání, ale hlavně pak to nadšení žáků, když se jim něco povede udělat nebo pochopí princip, jak co funguje.

Zúčastnil jste se žáky někdy nějaké soutěže?

Soutěží v robotice pro žáky základní školy je v Česku hned několik. Pokud bude zájem žáků a jejich rodičů, rád vybrané talentované žáky na nějakou robosoutěž připravím a doprovodím. My průběžně soutěžíme v zadaných úlohách na kroužku mezi sebou, ale účast na soutěži s ostatními školami by mohla být pro žáky další motivací a zážitkem. A o to mi jde především.

Děkujeme za rozhovor. Přejeme mnoho nadšenců do robotiky.

Simona Marková, Jan Novotný, Kateřina Šípková, Daniel Krejčí a Vojtěch Doleček, 8. A

Tomáš Jukl

Tomáš Jukl vlevo. Autor: Roman Nožka

 

 

Naposledy změněno středa, 16 říjen 2019 08:41