Školní parlament se učí od politiků, aneb exkurze do Senátu Parlamentu České republiky

Ve středu 7. 3. 2018 se zástupci z naší školy vydali do Senátu Parlamentu České republiky v Praze. Jedním z nich byl i Radim Šimek, žák 9. A, se kterým jsme se rozhodli udělat rozhovor. Radim je členem školního parlamentu a ten si ho zvolil za správce svých financí. Jeho koníčkem je hokejbal. Hraje za zdejší SK Hokejbal Letohrad.

Proč ses rozhodl pro práci ve školním parlamentu?

Už od 6. třídy jsem si chtěl zkusit práci politika, chtěl jsem dělat něco na ten způsob – zkusit prosazovat zájmy žáků a zvolili si mě spolužáci.

Ve středu jste byli na exkurzi v Senátu, jaké to tam bylo?

Bylo to tam moc hezké, protože je to bývalé sídlo Albrechta z Valdštejna, který byl považován za nejbohatšího člověka své doby. Líbila se mi výzdoba paláce, zaujaly mě obě chodby – Astrologická a Mytotogická se svými symboly.

Viděli jste tam nějaké známé politiky?

Zrovna my jsme neměli tu šanci potkat nějakého známého politika, protože my jsme byli v Senátu a ti známější jsou spíše z Parlamentu.

Máš nějaký politický vzor?

Ano, mám politický vzor, ale nechtěl bych ho nějak zveřejňovat.

A můžeš nám říct, jak probíhala vaše exkurze?

Začala tím, že už v 6:00 jsme nasedli na autobus u Kulturního domu v Letohradě. Cesta trvala přibližně 3 hodiny, poté nás vylodili přímo u Senátu. Hned vzápětí jsme byli rozděleni do dvou skupin, jedna skupina šla nejprve na prohlídku Senátu PČR a druhá měla besedu s Petrem Šilarem. To je zástupce orlickoústecké oblasti. My jsme byli zrovna v této druhé skupině, ptali jsme se ho na různé otázky, besedovali jsme. Potom jsme navštívili kongresový sál, kde se vše odehrává. Měli jsme ale smůlu, senátory jsme při jednání nezastihli. Ještě je potřeba dodat, že tato naše exkurze byla financována z prostředků MAP Orlicko a my jsme jeli spolu se žáky z Jablonného nad Orlicí a z Červené Vody.

Co tě na exkurzi nejvíc zaujalo?

Zaujalo mě to, že Senát je taková pojistka demokracie např.: když není sestavená vláda, Senát může rozhodovat místo ní, v případě že není prezident, Senát může zastupovat i prezidenta.

Radime, děkujeme za rozhovor a přejeme Ti v Tvém politickém životě hodně úspěchů.

                                                                                                                                                                            Michal Šimko, Martin Brandejs 8. B

  

Naposledy změněno středa, 21 březen 2018 08:35