Pohár vědy – Polaris 2017

Již třetím rokem jsme se zapojili do mezinárodní korespondenční soutěže Pohár vědy, letos s titulem Polaris 2017. Z pěti zemí se přihlásilo celkem 350 týmů. Za naši školu bojovaly celé 4 měsíce týmy Liščátka (6. ročník) a zkušení Lišáci ze Dvora (8. ročník).

Název letošního ročníku Polaris nás přenesl do vesmíru a tak jsme v lednovém kole měli vymyslet vlastní souhvězdí a zkusit pokořit gravitaci. Liščátka se vznášela na balóncích a Lišáci naučili vidličky akrobacii i s ohněm. V únorovém kole jsme vyráběli vlastní erb a vynález z recyklovatelných materiálů. Liščátka vymyslela skládací periskop a Lišáci šlofíkové hodiny. V březnu jsme se opět přenesli do vesmíru a měli zabalit astronautovi krabičku na jeho dlouhou cestu. Seznámili jsme se s čočkami a zrcadly. Liščátka si četla přes vodní lupu a Lišáci sestrojili prototyp promítačky. V dubnu nás opět čekala příprava na finálový pokus, který bychom v případě postupu předváděli na finále. Liščátka si vybrala kouzelnou skleničku, z které voda nevyteče, a Lišáci chtěli letět do vesmíru lihovou raketou. Druhá část byla meteorologická, tedy vyrobili jsme vlasový vlhkoměr a srážkoměry, které na naší školní zahradě měřili dešťové srážky.

A opravdu se to opět stalo. Ze 180 týmů v naší kategorii tým Lišáků postoupil mezi 11 týmů do finále, které se konalo 11. – 13. 6. v Nymburku. Liščátka nepostoupila, ale s 350 body (ze 400) se umístili na krásném 18. místě. Pokus s lihovou raketou na pódiu před skoro sto soutěžícími i odbornou porotou se povedl hned napoprvé a sklidil okamžitý potlesk. Druhý den nás čekala prezentace naší 4-měsíční práce na stánku a vysvětlování fyzikálních principů našich pokusů odborné porotě. To jsme také zvládli se ctí a odpoledne nás už čekala jen zasloužená odměna – bazén, procházka, zmrzlina a pingpong. Večer jsme nedočkavě čekali na výsledky a pak to přišlo. Lišáci obsadili nádherné 4. místo v obrovské konkurenci (11 týmů ve finále, celkem ze 180 týmů). Jako překvapení od organizátorů si pro nás připravili fyzikální show Úžasné divadlo fyziky (ÚDIF) z Brna. Celé finále bylo nabité zážitky a zkušenostmi, ale ohromně jsme si to užili.

tým Lišáci ze Dvora a Liščátka

vedoucí týmů Pavlína Keprtová

Foto ze 4 kol korespondenční části i finále najdete ve fotogalerii.

                                                                                  Pavlína Keprtová

Lišáci

Lišáci ze ZŠ U Dvora

Naposledy změněno pátek, 30 červen 2017 07:29