Jak se daří našim žákům v době karantény?

Bylo by zvláštní si myslet, že se současná doba plná omezení nedotýká i dětí. Od 11. března se žáci nejen základních škol ocitli doma a museli se potýkat s úskalími, která s sebou přináší výuka doma.

Parlamenťáky z naší školy napadlo zjistit, jak děti doma danou situaci zvládají, co jim chybí, co potřebují a na co se těší. Nemohli se sice zeptat přímo a všech dětí. Dotazovali jsme se žáků z 2. stupně v aplikaci Teams, protože to je prostředí, které nyní využívají ke vzdělávání, ale i k vzájemné komunikaci se spolužáky, kamarády, učiteli. Položili jsme jim pět otázek. Tady jsou:

  1. Jak zvládáte výuku doma?

Většina (64 %) uvedla, že s výukou doma nemá problém, ale zároveň polovina přiznala, že se občas objeví látka, se kterou si neví rady.

  1. Co vám v současné době chybí - kamarádi, učitelé, výklad učiva?

Skoro 90 % z vás napsalo, že vám nejvíce chybí kamarádi: Výklad postrádá 78 % a 50 % z vás se těší i na učitele.

  1. Chybí vám ještě něco jiného?

Zde jste uváděli, že vám chybí pravidelný denní řád, páteční basketbal, tělocviky a výtvarky, jídlo ve školní jídelně, ale třeba i řádění v atriu.

  1. Co jste se za dobu výuky doma naučili (nemyslíme zvládnutí učiva, ale dovednosti)?

Bylo zajímavé se dozvědět, co jste se doma naučili, v čem jste se zdokonalili. Uváděli jste šití, pletení, háčkování, vytváření přírodní kosmetiky, zdokonalování v cizích jazycích a hře na různé hudební nástroje, dále třeba sport (běhu, posilování), pečení a vaření. Často jste zmiňovali i zlepšení práce na počítači a nejvíce se objevovala informace o tom, že jste se naučili plánovat si svůj čas.

  1. Na co se nejvíce těšíte po návratu do školy?

Na poslední otázku 75 % z vás odpovědělo, že se nejvíce těší na kamarády, spolužáky, dále 56 % na školu jako takovou, ale i na učitele.

Z toho, co jsme zjistili, se jen potvrzuje, že i pro děti je současná doba se všemi svými dopady těžká. Chybí jim osobní kontakt s vrstevníky, ale třeba i taková samozřejmost, že jim někdo ve škole vysvětlí učivo, mohou se doptávat, mohou za učitelem přímo zajít. Na začátku to vypadalo na fajn prázdniny, ale nyní se ukazuje, že škola chybí, a to jak dětem, tak i učitelům. Snad se v ní brzy sejdeme.

                                                           Napsaly: Helena Andrášová, Monika Čadová

znacka MAS 2Logolink OP VVV hor barva czznacka MASLogolink OP VVV hor cb cz 1MAP vzdelavani Ž K