neděle, 09 duben 2023 19:05

Březen ve školní družině u Dvora

Pod sněhem si hoví,

vstávat se jí nechce

neví, že jaro je tady

zapomněla lehce.

Lísteček po lístečku otevírá se květ,

tu chvíli užívám si já i celý svět.

Ano i děti ve družině si nadcházející období užívají a těší se na tu barevnou krásu, jakou nám příroda nachystala. A tak odkryjeme, co jsme prožili v tomto prvo-jarním čase.

Na samém začátku měsíce jsme dokončili masopustní rej a maškarní řádění formou tvorby klauna. Děti pracovaly technikou otisku ruky a dále dotvořily temperovými barvami a dozdobily krepovou mašlí. V tomto měsíci se zajisté těšily také na jarní prázdniny. A protože všechno hezké taky někdy končí, vrátily se zpět a s plnou parádou a nadšením se vrhly do jarního tvoření nejrůznějších druhů květin od sněženek, bledulí, tulipánů, narcisů až po kočičí ratolesti. Děti malovaly, využily jsme i pracovně-technické činnosti (výroba tulipánů z role od kuchyňských utěrek). Měly možnost vyzkoušet si různé techniky – voskovou, vidličkovou.

Mimo výrobu jsme často hráli stolní a karetní hry. Využili jsme činnosti zaměřené na rébusové soutěže typu „kolotoč“ nebo hádanky o jaru.

Stále probíhaly všechny kroužky, které jsou dětem nabídnuty – zpívánky s kytarou, angličtina hrou, šikovné ručičky, sboreček a čtenářská dílna. Mohou se seberealizovat, zdokonalovat nebo jen tak pobavit v těchto zájmových odvětví.

Pobyt na čerstvém vzduchu využíváme každý den, pokud nám to umožní počasí. Zařadili jsme i procházky. Nenechali jsme si ujít průlezky a houpačky mimo areál školy na hřišti u panelákových domů nedaleko prodejny Alejka, ale čas jsme samozřejmě trávili i na školním hřišti. Na umělém povrchu si mohly děti pokopat s míčem nebo zahrát vybíjenou – pamatovák. Velice se těšily i na slíbené koloběžky, které nám pečlivě pan školník připravil. Jdeme vstříc pěknému a slunnému počasí.

V tomto měsíci jsme uskutečnili akci SKIPI, kde jsme se vyřádili na tobogánech, velkých trampolínách a v lanovém centru. Ovšem, že jsme měli strach a obavy o děti, kladli jsme velký důraz na vzájemnou ohleduplnost. Vše proběhlo v pořádku a my jsme se s klidem vrátili do školního prostředí.

Velikonoce jsou už zakrátko, vrhli jsme se tedy do velikonočního tvoření. Děti si odnesly domů slepice ve formě závěsu i zápichu do květináče z plastové lžíce. Tvořily kuřátka a všelijaká vajíčka. Malovaly barvami, pastelkami, ale i neobvyklou technikou „mléka“. Ano, i mlékem se dá malovat, to se pro efekt správného výsledku musí dílo zažehlit žehličkou. Děti zažily i kouzlo, které pro ně bylo něčím novým a zvláštním.

Markéta Klubertová
školní družina U Dvora