čtvrtek, 05 leden 2023 07:28

Prosinec ve školní družině

Měsíc prosinec, poslední, ale nejkouzelnější měsíc v celém roce, měsíc, na který se těší snad všechny děti, měsíc splnění těch nejtajnějších přání a snů. A na nás vykoukl měsíc, který je opravdu pestrý i náročný.
Ve družině jsme začátkem prosince dodělávali adventní kalendáře, mladší děti v podobě stromečků a starší z odpadového materiálu – rolí od toaletního papíru. Výsledek byl úchvatný, výroba pracná, ale nadšené děti se našly. Do toho nám vpadla potvora chřipajzna. Výsledek se nakonec povedl, děti z toho měly dle mého dojmu radost.
Po dokončených kalendářích jsme se vrhli do tvoření výrobků a ozdob na vánoční jarmark. Děti se s chutí a nadšením do práce pustily, a tak jsme se mohli radovat z celkového výsledku.
V předvánočním chaosu jsme stihli vyrobit i výzdobu, která zkrášlila nástěnky ve družině a na chodbě. Děti vytvořily např. vánoční stromy „vidličkovou“ hravou technikou, dále betlémy, skřítky, věnce a svícny.
Jarmark se uskutečnil v den, kdy měli prvňáčci besídku pro rodiče v tělocvičně. Vypukl 15. prosince na chodbě školy, hned po ukončení přehlídky třídy U Dvora a třídy z Orlice. Ani starší děti jsme samozřejmě nemohli ošidit, tudíž jsme nachystali prodej i následující den. Byl pátek 16. prosince, všechny děti skončily v podobný čas školní vyučování a měly tak stejnou šanci na nákup. Byly nadšené, protože si mohly obstarat dárečky pro své nejbližší. V nabídce byli andělé, hvězdy, stromky z vlny i papírové, věnečky, skřítci, přání, ozdoby z ořechů, svícny a mnoho dalšího.
A protože adventní čas provází návštěva Mikuláše, čerta a anděla, i tyto nadpozemské bytosti nás ve škole 5. prosince v dopoledních hodinách u příležitosti „mikulášské besídky“ navštívily. Ve družině si děti k tomuto tématu zhotovily mikulášské krabičky na případnou nadílku a vykreslily nespočet čertíků. Druháci si vyrobili čerta nebo andílka, ve kterém byla uschována drobná nadílka pro pilné a tvořivé děti.
V tomto krásném čase jsme si také bezvadně zapěli koledy v kroužku „Zpívánky s kytarou“. Navodili jsme nádhernou atmosféru Vánoc. Hodně jsme také trávili čas za školou, uspořádali jsme koulovačku nebo jiné sněhové radovánky.
21. prosince nás čekal v hlavní třídě školní družiny vánoční kvíz. Děti pracovaly ve skupinách, velice je to zaujalo, a zpestřilo to tak všední dění. Den se stal pro ně výjimečným, užily si vánoční pohodu s cukrovím a společně uvařeným čajem. Dále měly možnost zhlédnout pohádku na interaktivní tabuli nebo si poslechnout koledy a zároveň si mohly dohotovit vánoční přání, aby obdarovaly maminku či tatínka.
Ze všeho se děti radovaly a my s nimi, protože sdílená radost, větší radost.
Tento čas nás zahřál u srdíčka a my netrpělivě odškrtávali dny na adventním kalendáři a těšili se na čas s rodinou o vánočních svátcích.
Přejeme Vám všem rok 2023 lepší než ten uplynulý, mnoho zdraví, štěstí, radosti, lásky a vzájemné ohleduplnosti a pomoci.

za kolektiv vychovatelek

Markéta Klubertová
školní družina U Dvora