úterý, 01 listopad 2022 09:09

Říjen ve školní družině

A tak tu máme říjen, měsíc pestrobarevných stromů, střídavě uplakaného počasí, kouřících a voňavých čajových konvic, huňatých svetrů a po ránu studených nosů.

Družinové děti neponechaly nic náhodě a rozhodly se užít si podzimní dny naplno. Nástěnky na chodbách i ve třídách se plnily jablky, hruškami i kompoty všech druhů, barevnými draky, houbami a muchomůrkami. Tu a tam začaly vystrkovat zuby i zoubky dýně a nechtěly čekat, až přijde jejich čas. Na celou školu se sypalo podzimní krásně barevné listí, které mělo k ruce takové pomocníčky, jako jsou kaštany, jeřabiny, žaludy, bukvice. Zkrátka nastal podzim. A vládu převzala Podzimní víla.

Letošní slunečný říjen přál tomu, že jsme mohli trávit mnoho času venku a pozorovat změny podzimní přírody. Poznatky jsme využili při výtvarné a pracovně technické zájmové činnosti. Děti měly možnost vyzkoušet si různé materiály a techniky při ztvárnění podzimu.

V družině probíhají také kroužky pro děti: v pondělí „Zpívánky s kytarou“, v úterý a ve čtvrtek „Aj hrou“, ve středu „Šikovné ručičky a Sboreček“ a v pátek „Čtenářská dílnička“. Děti si mohou vybrat dle svého zájmu.

V pátek 21. 10. byl pro nás třešničkou na dortu společný družinový výlet autobusem do Pardubic. Zde jsme navštívili velmi zajímavou interaktivně edukativní výstavu s názvem „Lidé odvedle“, která nám všem nabídla nevšední pohled do světa lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Ukázala nám, jak vypadá svět takových lidí, jak je možné různá postižení alespoň částečně kompenzovat a že i hendikepovaní lidé prožívají stejně šťastné a zajímavé okamžiky jako lidé zdraví. Na vlastní kůži jsme si mohli vyzkoušet např.: jízdu a ovládání invalidního vozíku, chůzi se slepeckou holí a páskou přes oči, projít si temnou komorou, poznat jen čichem některé druhy potravin či hmatem různé předměty a spoustu dalšího. Také jsme se dozvěděli základní zásady komunikace s hendikepovanými lidmi, a jak jim citlivě, ale přitom účinně nabídnout pomoc. Výlet se vydařil, přinesl nám plno nových zážitků a otevřel nám všem víc oči.

Měsíc utekl jako voda a už máme připravené zábavné činnosti a společnou akci na měsíc listopad. Moc se těšíme.

Za celý tým vychovatelek

Kateřina Jakešová

školní družina U Dvora