pátek, 08 červenec 2022 10:47

Brontosaurus na Orlici

Naše školní družina se v tomto školním roce opět zapojila do „duhových střípků“ hnutí Brontosaurus. Společně s dětmi jsme prošli čtyři barvy duhy, tedy čtyři ekosystémy, a přitom se dozvěděli něco nového o přírodě, hráli hry, uklízeli les, vyráběli krmítka pro ptáčky, seli obilí, řeřichu, klíčili mungo, sázeli vrbové proutky, zkoumali život u rybníka a zkusili si přírodní filtraci vody u řeky. Tuto část si děti i já ve slunečných dnech náramně užily. Fotogalerie z jednotlivých střípků našeho poznávání, bádání a tvoření si můžete prohlédnout na tomto odkaze.
https://duhovestripky.rajce.idnes.cz/EKOSYSTEMY,_les/ 

Současně s duhovými střípky jsme se zapojili do projektu „Les ve škole“, kde jsme získali certifikát „Lesní třídy“ a certifikát na 10m2 Nového pralesa.
Nový prales je unikátním projektem, kde již od roku 2004 společnost přátel přírody Čmelák přeměňuje smrkové monokultury na smíšený les, ze kterého bude jednou opět nový prales. Desítky tisíc sazenic buků, jedlí nebo javorů postupně nahrazují část smrků.
Tento prales se nachází na Ještědském hřebeni a je volně přístupný pro veřejnost. Pralesem vede naučná stezka. Pokud tedy budete někdy v blízkosti trávit svoji dovolenou, mám zde pro vás tip na výlet.
A jste-li také milovníky přírody a její osud vám není lhostejný, můžete se sami do tohoto projektu zapojit.

https://www.cmelak.cz/novy-prales/ 


Přeji Vám překrásně voňavé letní dny, plné sluníčka a svěží pohody.

Jitka Oravec
vychovatelka školní družiny