pátek, 04 leden 2019 13:43

Návštěva z daleké Indie

V prosinci jsme v naší škole přivítali dva mladíky z Ladakhu v severní Indii.
Sonam a Khenrab trávili měsíc v České republice na pozvání neziskové organizace Brontosauři v Himálajích, která dlouhodobě podporuje školu v jejich rodné vesnici Mulbekh. Bylo nám potěšením, že se kluci zastavili i u nás v Letohradě.

Oba chlapci besedovali se žáky devátých tříd, kteří si pro ně připravili řadu zvídavých otázek. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o zemi přezdívané Malý Tibet, o životě v tamních tvrdých podmínkách i o jejich místní škole.
Velmi zajímavé byly postřehy kluků z pobytu v naší zemi, o které se s námi podělili. Byli například uchváceni technologiemi, které se u nás používají při stavbách domů, možnostmi ke sportovnímu vyžití či vybavením našich škol. Na druhou stranu je překvapilo, jak málo jsme jako Češi k sobě vstřícní, jak málo se usmíváme či jak nedůležitá je pro nás sounáležitost s přírodou. Nad naší uspěchaností a roztěkaností se oba jen soucitně usmívali.
Naše žáky nejvíce překvapila záporná odpověď na otázku, jestli by chtěli kluci v Čechách zůstat nastálo. Sonam ani Khenrab se nenechali oslnit pohodlím ani nadbytkem, kterým jsem u nás obklopeni. Odlétali domů se spoustou inspirace, ale i s vědomím, že by pokrok neměl v jejich zemi ohrozit duchovní a lidské hodnoty, které se v našem světě pomalu vytrácejí.

Alena Boháčová
učitelka angličtiny