úterý, 02 červenec 2024 09:51

Včelaření nebo břišní tance?

Na základní škole U Dvora Letohrad proběhly 25.6. a 26.6 dny Vyber si, co chceš. Tato akce se na naší škole pořádá již dvě desítky let. Proto jsme se vám ji rozhodli přiblížit.

Prázdniny se pomalu, ale jistě blíží a málokdo má náladu se ještě učit. I z tohoto důvodu naše škola pořádá právě tyto zábavné dny. Již týden dopředu si žáci vyberou dvě z dvaceti osmi aktivit a zapíší se na ně. Myslíte si, že byste si nevybrali? Tak schválně. Nabídka byla letos opravdu pestrá. Od ručních dílniček, jako například háčkování, plstění či rytí do skla, přes sport, třeba cyklo výlet, výšlap na Suchý vrch či břišní tance. Ale také velice oblíbené rybaření nebo ne tak vyhledávané včelaření či aranžování květin si našlo své příznivce. Na každé aktivitě byl učitel či odborník na dané téma, takže se rodiče o své děti opravdu nemuseli bát.

Když celá akce vypukla, ptali jsme se účastníků jednotlivých aktivit: Proč jste si vybrali právě toto? „Abych se to naučila,“ komentovala soustředící se žačka na háčkování. Baví vás drhání? „Moc, mně se to strašně líbí, ani bych neřekla, že mně to tak půjde,“ smála se studentka z 9. A. Zastavili jsme se i na sladkém pečení, jehož vůně provoněla celou školu. Zde se vyráběly jedlé želvičky nebo dortíky. Nechyběla ani studená kuchyně, kde se ve skupinkách dělaly pomazánky či saláty. Pro malé kutily se nabízelo i stavění z Merkuru.
Já jsem se rozhodla vybrat si aktivitu mladý novinář. Byla jsem naprosto spokojená, i proto, že jsme si sami mohli zkusit napsat článek. A tak jeden vtípek o novinách nakonec: Ptá se Pepíček tatínka: „Tati, proč vlastně kokrhá kohout?“ Tatínek se zamyslí a odpoví: „To víš, kokrhá tehdy, když někdo lže.“ „A tati, proč teda kokrhá ve tři ráno?“ „Protože se zrovna tisknou noviny.“
Adéla Vajrauchová, 9. A

 

Vyber si, co chceš – poděkování
To, že je konec školního roku a s ním projekt Vyber si, co chceš mezi žáky naší školy velmi oblíbený, je zásluhou nejen nápaditých pedagogů, ale i rodičů a příznivců školy, kteří dětem po dva dny věnují svůj čas a um. Děkujeme za to dobrovolným hasičům – panům Čadovi, Dolečkovi a Kolomému, trenérům stolního tenisu panu Králíkovi, Hubálkovi a Skalickému, včelaři panu Plívovi, paní Michaele Markové ze Světa dortů za workshop Sladké pečení, paní Šárce Pokorné za lekce jumpingu, Martinovi a Přemkovi Dolečkovým za trénink na horských kolech, panu Zajíci a jeho kolegům z Průmyslové střední školy za možnost vyzkoušet si technické dovednosti v oboru strojírenství nebo elektro, dále paní Ivě Majvaldové za workshop v její ateliéru Ivko, paní Kateřině Uhlířové za lekce břišního tance, fotbalovému trenérovi panu Slávovi Veselému a paní Ivě Markové, která s mladými novináři připravila reportáže z celého projektu. Děkujeme také našim bývalým kolegyním, Haně Kotlářové a Haně Hrdinové, které rozšířily pestrou nabídku činností o další aktivity.
Za ZŠ Letohrad, U Dvora 745
Kamila Náglová