středa, 05 říjen 2022 06:26

Minireportáž z obyčejného výletu

V sobotu 24. září brzy po ránu, pro většinu již známou cestou, mířili jsme k polským hranicím. Autobus naplněný učiteli a dětmi vstříc Dolině Tatarske, která leží nedaleko našeho partnerského města Niemczy. Cestou jsme se radovali a těšili na „historický piknik“, aneb na slavnostní otevření naučné stezky „Dolina Tatarska“.

Po slavnostním zahájení a uvítání naší letohradské delegace následoval zajímavý program. Bojovníci z dávných časů nám předváděli historický boj ve zbroji a dobových kostýmech. Soubojům se nevyhnuli ani dobrovolníci z našich řad, a tak jsme se nebáli dát emocím volný průchod.
Následovalo vyprávění o výrobě tradičních pokrmů a uchovávání potravin v keramických nádobách, které byly nalezeny na polském území, ale pocházely z Čech. Přednáška paní archeoložky o nalezištích této oblasti nám představila provázání Česka a Polska s územím tehdejší Velkomoravské říše.
Zdárně odpočati jsme se dozvěděli něco bližšího o tajemstvích výroby a barvení tkanin v dobách starověku. Aktivně jsme se zúčastnili lukostřelby a objevili v sobě ducha nejen bojovného.
Společným obědem, klobásou a chlebem, jsme zakončili zajímavý program připravený polskými hostiteli.
Jestlipak jsme měli problém s jazykovou bariérou? Vůbec ne. Po celou dobu jsme se mohli spolehnout na báječnou překladatelku, paní Peťovskou. Pár slovíček jsme se i naučili. Ty se nám bezvadně hodili při poslední zastávce našeho výletu na polské straně, kde jsme navštívili McDonald.
Bezpečně dopraveni zpět do Letohradu jsme se s úsměvem na tváři těšili ze společně prožitých chvil.
Na minireportáž možná příliš slov, na obyčejný výlet příliš mnoho zážitků, ale pokud byste se zeptali, zdali bychom jeli znovu, odpověď by byla ROZHODNĚ ANO.

Pavlína Mebrouk
učitelka